Sel Sanayi Ürünleri Ticaret ve Pazarlama A.Ş. , çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmaları ile Türk iş hayatının önde gelen kuruluşlarından Tezman Holding A.Ş. bünyesinde, 1961 yılında sığır derilerinden tutkal/teknik jelatin üreticisi olarak kurulmuştur.

Yarım asrı aşkın süredir kolajende edindiği tecrübe ve know-how ile Sel Sanayi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmiş ve 2010 yılında sertifikalı sığır derilerinden %100 Helal olan SelJel Gıda Jelatini’ni üretmeye başlamıştır.

Seljel, Balıkesir Gönen’de izlenebilirliği özel bilgisayar programı ile sağlanmış, Avrupa Birliği gıda normlarına uygun olarak özenle üretilmektedir. SelJel Avrupa Birliği’ne akreditedir ve kalitesi sayesinde dünya pazarında yerini almıştır.

JELATİN NEDİR?

Jelatin, hayvan deri ve/veya kemiklerinde bulunan kolajenin hidrolize edilmesiyle elde edilen saf bir proteindir. İçeriği %85-90 protein, geri kalanı sudan oluşur ve 100 gramında yaklaşık 350-400 kcal beslenme değeri bulunmaktadır.

Avrupa Birliği Gıda Kodeksi ve Türk Gıda Kodeksi’nde katkı maddesi olarak kabul edilmeyen jelatin, insan vücudu için esansiyel olan, triftopan hariç tüm amino asitlerini içerir.

Bu nedenle de gıda katkı maddelerine verilen
E kodu, jelatine verilmemiştir.

Jelatini benzersiz kılan en önemli özelliği termo-dönüşümlü jelleştirmesidir. Isıya tabi tutulan jelatin formülasyonu sıvılaşır, soğutulduğunda ise jelleşir. Bu özellik çok hızlı bir şekilde gerçekleşir ve kalitede önemli değişiklikler olmaksızın tekrarlanabilir.

KULLANIM ALANLARI

Jöleli tatlılar:

Jöleli tatlılar, şekerlemeler, etler, et sosları

Yapı sağlayıcı:

Lokum, kremalar, sufleler fırın ürünleri

Bağlama ajanı:

Rulo etler, konserve etler, şekerlemeler, peynirler, süt ürünleri

Koloidal yapıyı koruyucu:

Şekerlemeler, dondurmalar, buzlandırılan ürünler, donmuş tatlılar

Durultma ajanı:

Meyve suları, şaraplar

Film oluşturucu:

Meyvelerin kaplanması, etler

Koyulaştırıcı:

Toz içecekler, et suyu, soslar, çorbalar, pudingler, jöleler, şuruplar, süt ürünleri

İşlem yardımcısı:

Tatlandırıcılar, margarin, vitamin, aroma ve renklendiricilerin mikroenkapsülasyonu

Emülgatör:

Çorbalar, soslar, tatlandırcılar, et ürünleri, kremalar, şekerlemeler, süt ürünleri

Stabilizatör:

Krem peynirler, çikolatalı sütler, yoğurt, buzlandırılan ürünler, kremalar, donmuş tatlılar

Yapıştırma ajanı:

Şekerlemeler, kremalar, dondurmalar

Köpürme sağlayıcı:

Şekerlemeler, kremalar, dondurmalar

Kristalizasyon düzenleyici:

Dondurmalar, buzlu ürünler, donmuş tatlılar

Jelatin kıvam arttırma, jelleştirme, durultma, dengeleme, köpükleştirme, emülsiyon oluşumu ve stabilizasyon, film oluşumu gibi özelliklerinden ötürü gıda sektörünün çeşitli alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu özelliklerin sağlanması jelatinin türüne, konsantrasyonuna, Ph değerine ve çalışma sıcaklığı gibi koşullara bağlıdır.

Jelatin ağırlıklı olarak şekerleme üreticileri tarafından jelibon, marshmallow, toffee tarzı şekerlemelerde kullanılır. Ayrıca şarap ve meyve suların durultmasında, et ve süt ürünlerinde ve saf bir protein olduğu için sporcu destek içecek ve gıda ürünlerinde kullanılır.

ÜRETİM

SelJel İslami koşullara uygun olarak kesilmiş olan sığır derilerinden Type A ve Type B olarak üretilmektedir. Type A hammaddenin asitle, Type B ise hammaddenin kireçle ön işleme tabi tutulduğunu gösterir.

SelJel AB normlarına uygun olarak el değmeden üretilmektedir.

Üretim fabrikaya gelen hammaddelerin kesilip ön işlemlere alınması ile başlar. Olgunlaşma döneminin ardından hammaddeler yıkanır, kaynatılır, filtrelerden geçirilip, steril edilir.

Sterilizasyon AB normlarının zorunlu kıldığı gibi ürünün 4 saniye boyunca 138 derecelik steril buhara tabi tutulması ile gerçekleştirilir. Steril edilen jelatin kurutmaya sevk edilir ve kurutma sonucunda çıkan jelatin ara mamul olarak stoklanır.

Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda özel karışım listeleri hazırlanarak müşterinin ihtiyacını karşılayacak özel ürünler sunulur.

İLETİŞİM

Merkez:

Piyalepaşa Bulvarı No: 124 Kastel İş Merkezi D Blok Kat: 7
34440 Kasımpaşa İSTANBUL/TÜRKİYE

T: +90 212 253 62 40 - F: +90 212 255 34 55
info@selsanayi.com

Fabrika:

Kurtuluş Mahallesi Yılmaz Çolpan Caddesi No: 10
10900 Gönen BALIKESİR/TÜRKİYE

T: +90 266 762 65 44-45
F: +90 266 762 83 10